Systém dotací v zemědělství je zvrácený. Dotace zemědělci dostanou na pěstování řepky nebo na zalesňování polí. Pěstování obilí nebo živočišná výroba už tak zvýhodňována není. Dá se tedy tvrdit, že stát dotuje nikoliv zemědělství, ale jeho útlum. Proč?
Především proto, že jsme se stali členy Evropské unie a přistoupili jsme na nevýhodné podmínky, které nám byly více méně nadiktovány. Už před naším vstupem jsme prodali naše cukrovary, po našem vstupu si necháváme plundrovat pole řepkou, téměř jsme se vzdali živočišné výroby a nyní zalesňujeme "nepotřebná" pole nebo na nich stavíme solární elektrárny. Brzy se u nás objeví geneticky modifikované plodiny, které budou servírovány prostému lidu. Pro ten bohatý tu samozřejmě budou nezávadné biopotraviny. Tedy pardon, abychom hovořili politicky korektně: geneticky modifikované potraviny jsou samozřejmě nezávadné, ovšem bohatším lidem jaksi nechutnají. Je to samozřejmě pouze otázkou chuti, stejně tak, jako je otázkou chuti to, že obsah stejného jogurtu v Německu a v Česku je rozdílný. Jaký z nich je kvalitnější, není potřeba upřesňovat (viz odkaz).
V čem je ale největší problém? Že je těžké tento trend zastavit. Jsme součástí systému, jsme součástí Evropské unie. Potravinové řetězce vlastní cizinci a pro českého zemědělce je těžké se na trhy těchto obchodů dostat. Evropská unie nemá ráda svéprávné a nezávislé státy. Má ráda mrzáčky, kteří jsou v problémech a mají nataženou ruku.
Za posledních deset let je možné sledovat, že politikou Evropské unie vznikají nesvéprávné státy se zkorumpovaným vedením a zbídačeným obyvatelstvem. To není náhoda, to je záměr. Protože teprve tehdy, až se všude budeme hádat jeden s druhým a bojovat mezi sebou o to málo, co tu zbude, tak teprve potom se EU podaří dokončit to, o čem snil Napoleon, Hitler a Lenin. Politika EU jede podle zásady "rozděl a panuj", jako za starých časů.
Pořád však máme čas si uvědomit, že to vlastně nechceme. Mezi naše národní zájmy totiž nepatří účast v jakékoliv mezinárodní organizaci, jak nám je podsouváno. Případná taková účast nám má pouze ulehčit prosazovaní našich vlastních národních zájmů. A naším zájmem je, aby nás naše země ochránila, nakrmila, zahřála a vzdělávala - tedy máme mít vlastní armádu, potravinovou soběstačnost (aspoň v základních potravinách), nezávislou energetiku a bezplatné školství, které bude dávat vzdělání lidem podle toho, kdo má jaký talent a ne podle toho, kdo má kolik peněz. Tímto směrem však Evropská unie nekráčí a hodně lidí u nás cítí, že EU už dávno není COOL.
Michal Klusáček
předseda ČSNS