Šťastná léta skončila

Jezdím na tu vesnici už od dětství, pradědeček od Čáslavi zde hospodařil a tak vidím, jak za posledních 30 let se česká vesnice změnila, před rokem 1989 byla plná života. Sousedé nejezdili za prací do města, měli ji kousek za barákem. Každá vesnice měla svůj obchod, sousedé se scházeli ve své hospodě. Dnes zbyl jen smutný pohled na prázdné kravíny, vepříny, mizející ovocné sady, mladí odcházejí do měst za prací a místo s kombajnem jezdí někde ve skladu s multikárou. A ti poslední sedláci co na vesnici zbyli, neví co pěstovat, co chovat. Půda hnůj téměř nevidí, nahrazuje jej chemie. Kdysi slavné selské rody nemají další následníky.   

Na kvalitní zemědělské půdě se betonuje, staví se velkosklady.  Desetitisíce kamionů valí po silnicích a přiváží potraviny, které si přitom dokážeme vyrobit sami. Ve velkém dovážíme  brambory, jablka, mrkev, česnek, vepřové maso…. Dovážené ovoce dozrává v kamionech bez přirozeného slunečního světla. Maso na dlouhou cestu se zmrazuje, poté rozmrazuje, to vše snižuje jeho kvalitu. Dotační politika deformuje ceny. Chudoba se zabydluje ve stále větším počtu rodin. Děti nemají na obědy, na sportovní aktivity, nejezdí na lyžařské kursy. Stravovací odborníci nám dávají rady, jak uvařit oběd z ničeho, místo v Čechách nakupujeme  v pohraničí.  Výlet českého premiéra pro lacinější potraviny do Německa se stal dokonce hitem na sociálních sítích.

Je mi smutno, když vidím, jak babičce na venkově kontrolují komín a zároveň desetitisíce kamionů s jejich uhlíkovou stopou, úředníkům EU nevadí. O zničených komunikacích ani nemluvě. Ani 20let od vstupu do EU nemají čeští zemědělci stejné podmínky, jako zemědělci v Německu, Francii, Polsku, nebo ve Španělsku. Stáváme se tak pouhým odbytištěm pro EU, zároveň ničíme české zemědělství, deformujeme krajinu, ztrácíme potravinovou soběstačnost.

Před lety mnozí z nás byli naivní prosťáčky, nyní přišel trest. Již třetí rok, vedle narůstajících obav ze stále většího zapojení ČR do  válečného konfliktu, sledujeme se strachem  rostoucí ceny potravin, energií i doprovodnou inflaci. Ta znehodnocuje naše vklady, navyšuje hypotéky…. Prudce rostoucí výdaje na zbrojení jdou na úkor sociálních a zdravotních potřeb občanů.  Chlubíme se stamiliardovými nákupy tanků Leopard, letounů F- 35, ….  Místo ratolestí míru, máváme zbraněmi. Není proto překvapením, že stát hospodaří  ve vysokém deficitu, jeho dluh dosáhl neuvěřitelných 3, 332 bilionu Kč,  Fialova vláda tak zadlužuje příští generace, také české rodiny se propadají do dluhů,  jejich zadlužení přesahuje dva biliony korun. Oba tyto číselné údaje si neumíme ani přestavit…. Nedostupné bydlení dopadá na mladé rodiny. Důsledkem toho je alarmující nízká porodnost, Česká republika stárne. Vláda nedostatek pracovníků zejména v průmyslu řeší zahraničními pracovníky, především z Ukrajiny. Ani ta „ moudrá “ EU nenabízí jiné, než migrační řešení. Následné sociální a migrační dopady vidíme na západ od nás. 

Několik čísel závěrem. Ještě v roce 1989 v českém zemědělství bylo přes milion dojnic, nyní jen třetina. Obdobný stav je i u rostlinné výroby, u ovoce, .. Brambor sklízíme  dokonce 4x méně, oproti roku 1989.  Propad výroby je i u zeleniny, v roce 1989 jí bylo na českých polích 573 tisíc tun, nyní jen 250 tisíc tun*. Tedy méně než polovina…

Samozřejmě to není jen vesnice, která skomírá.  Nedávno jsem si přečetl, že před 2.světovou válkou jsme byli 7. nejvyspělejší zemí na světě, značky jako ČKD, Tatra, Zetor, Avia, … dobývaly svět, nyní jsme asi největším velkoskladem Evropy?

Přemysl Votava

* zdroj Agrární komora 2022

KONTAKTUJTE NÁS

E-mail: info@csns.cz

Kontakt
Nahoru