Privatizace státního majetku měla zavést efektivní ekonomiku podle západního vzoru. Jenže český stát byl na tuto velkou změnu špatně připraven. K moci se dostali lidé, kterým nešlo o rozvoj průmyslu, ale o rychlé zbohatnutí. Tunelování a rozkrádání českých podniků se stalo každodenní věcí.
Dnes jsme dospěli k tomu, že zbývá jen málo velkých podniků, které jsou v českém vlastnictví. Zahraniční investoři a koncerny skoupily ledacos, a to na jejich poměry za malé peníze.
K vidění je to právě v sektoru energetiky. Velké plynárenské společnosti, jako třeba RWE, spolkly české distributory (Severomoravská plynárenská, Východočeská plynárenská, Jihomoravská plynárenská...). Zahraniční koncern E.ON obdržel majoritní podíly v energetice Jihočeského kraje, Jihomoravského kraje a na Vysočině [1].
Zřeknutí se kontroly nad těmito podniky, se zároveň zříkáme kontroly nad cenou energií. Proti zvyšování cen se tím pádem stáváme bezmocní. Jediný a hlavní cíl těchto firem je totiž zisk. Ten oni docilují zdražováním a současným snižováním nákladů, které obnáší to, že na udržování a rozvoj distribuční sítě, je vyčleňováno málo peněz.
Výsledkem všeho je, že cizí firmy "podnikající" na českém trhu posílají svým zahraničním vlastníkům miliardy korun, které by však měly zůstat u nás a měly by obohacovat náš stát, protože jsou výsledkem naší práce a našeho bytí.
Čas od času proběhne tiskem zpráva, že se počítá s privatizací našeho největšího energetického podniku ČEZ. Zatím je majoritním vlastníkem s 69,78 % akcií stát [2]. Pokud chceme, aby ceny energií byly minimální a oni minimální být mají, protože jsou základním vstupem každého lidského konání, musíme se postavit proti tomu záměru! Není pravda to, že stát musí být vždy špatný hospodářem. Tuto lež vymysleli a propagovali lidé, kteří měli osobní prospěch z privatizace v devadesátých letech.
Proto chceme, aby ty energetické podniky, které české jsou, českými zůstaly a ty, které už českými nejsou, aby se českými zase staly. Nesmíme nadále podléhat moci zahraničních investorů, kteří z nás plánují ždímat peníze. Nepodléhejme mediálnímu dojmu, že je do našeho státu investováno proto, abychom se zde my měli dobře. Za každou investovanou korunu bude chtít investor deset korun zpět. Energie v Česku musí být levná, a každému občanu a firmě dostupná, protože pouze tehdy bude náš stát konkurenceschopný. Pokud budeme energeticky nezávislá země, a pravě ten potenciál Česko má, budeme vládnout sami sobě.
2. listopad 2010
Radovan Vilím
[1] http://www.eon.cz/cs/corporate/history.shtml
[2] http://www.cez.cz/cs/o-spolecnosti/cez/struktura-akcionaru.html#struktura