Dnes odejde poslední premiér z ODS. Domnívám se, že další z této mafiánské strany už nevzejde. S odchodem Nečase přichází nová éra. Dorostla nám totiž nová generace, která není spojená se starými strukturami a není tedy namočená v rozkrádačkách posledních dvaceti let. Mladí policisté si troufli seknout do nejvyšších míst a je to jasný signál pro všechny ostatní velkozloděje, že si nemůžou být svými nakradenými penězi jistí. Je vidět, že v policii a justici nastupují současní třicátníci do vedoucích funkcí. Obrodný proces, na jehož začátku jsme, je totiž především spojený s generační obměnou, a i když se staří skunci budou snažit mladé brzdit, nepodaří se jim to. Obměna musí nyní proběhnout i v politice.
S demisí této vlády bychom se neměli smířit. Je potřeba změnit pravidla hry. Stavět vlády na 101 většinách nebo opozičních smlouvách je škodlivé. Ničí to charaktery. Nebo ještě lépe, charaktery to odpuzuje. Proto nám v politice zbyli pouze bezpáteřní hráči, kteří nám ovšem za ta léta notně zestárli. Ode dneška už nebudou v útoku, v útoku bývají pouze mladí, ode dneška už budou pouze v defenzívě. Určitě se nevzdají bez boje a je potřeba počítat s tvrdým odporem. Na konci tohoto boje však bude naše radost z toho, že těmto zlodějům bude zabaven majetek, který nakradli, že přestanou parazitovat na práci jiných, že aspoň někteří se podívají za mříže a že zákony, které přijali bez vůle a podpory obyvatel (jako např. církevní tzv. restituce) budou zrušeny. A pokud se k moci dále dostanou aspoň trochu poctiví lidé, odrazíme se ode dna našeho dnešního morálního a celospolečenského úpadku.
A jak změnit pravidla hry? Především si musíme uvědomit, že v současné době nežijeme v demokracii. Žijeme v totalitarismu, což je systém, jehož základním znakem jsou vládnoucí skupiny, které neuznávají žádné meze své pravomoci. Nečas je toho důkazem a ačkoliv vždy byl pouze figurkou, ze které si i kmotři ODS dělali legraci, vědomě kryl jejich nekalé praktiky, stejně tak jako to dělá Schwarzenberg v TOP09.
Naše totalitní demokracie nám ve volbách nedává možnost něco významně změnit, protože pravidla jsou nastavena tak, aby se tam vždy dostali ti samí lidé, ty samé strany. Tím se dnešní doba moc neliší od té komunistické. Proto by bylo velmi fajn, kdyby se lidé demokracie začali znovu dožadovat, a to už v nadcházejících parlamentních volbách. Sněmovnu je potřeba obměnit a je potřeba lidi přesvědčit, že když budou volit menší strany, jejich hlasy nepropadnou těm větším. Možná potom přijde více voličů hlasovat, ale zcela určitě se do parlamentu dostanou lidé, kteří mají nějaké ideály a myšlenky a naruší tak totalitární hegemonii našeho parlamentu. Proto ať se sníží procentní hranice pro vstup do parlamentu. Jestliže máme 200 poslanců tak jeden poslanec odpovídá 0,5% hlasů. Bude to mít za následek, že se do parlamentu dostane více politických stran, ale také to, že ty stávající v něm nebudou mít tak velké zastupení, které jim nepřísluší, jako je tomu v současnosti.
Celkově bychom měli směřovat k přímé demokracii. Než jí ovšem začneme stavět, je potřeba tu starou - totalitní - rozbořit. A nabouráme ji právě tím, když do parlamentu přijdou noví lidé, kteří budou dále prosazovat a hájit spravedlnost a pravdu. I když to zní pateticky, tak to patetické není. Pokud nechceme změnu revolucí, musíme se pokusit tuto změnu prosadit pokojně a to v několika krocích. Toto by měl být ten první.