Naše koalice je tvrdým konkurentem vládních stran

Když symbolicky 1. května na Střeleckém ostrově v Praze podepsali zástupci tří stran koalici pro volby do Středočeského krajského zastupitelstva, byl u toho vedle Jana Klána (KSČM) a Jany Volfové (ČSSD) i zástupce České strany národně sociální Lukáš Bouma. Ten se spolu s Klánem objevuje i na kandidátce s názvem »STAČILO! – SPOJENÁ LEVICE KSČM, ČSSD a ČSNS«. Je tvrdým kritikem Green Dealu, který označil za rakovinu evropské ekonomiky, ale také paktu NATO. A v krajské politice by si mj. rád posvítil na podezřelé zakázky…

Dobře znáte Mladou Boleslav, kde i pracujete. Co by podle vás s ní a s českým průmyslem udělal zákaz prodeje spalovacích motorů od roku 2035, jak nám to nařizuje EU?

Máte pravdu, Boleslavsko znám už od mala, a to jako automobilovou oblast, kde se kromě vozů Škoda vyráběly i nákladní vozy LIAZ. Pokud se zkráceně podíváme na nařízení EU o zákazu výroby spalovacích motorů od roku 2035, tak nejenom, že se vystavujeme vysokému riziku ekonomické a energetické krize, ale také tomu, že to může položit průmysl nejen v České republice, ale i v celé Evropské unii. Tímto stupidním výmyslem – zákazem – si řada lidí neuvědomila hned několik, podle mě, docela zásadních otázek. Například: jsou schopni výrobci vozidel přejít do této doby plně na elektromobily? Mluvím o cenově dostupných vozech všech značek vyráběných v Evropě. Máme zde dostatek, hlavně v České republice, elektráren na to, abychom mohli ukrmit takové množství elektromobilů na dobíjení? Máme infrastrukturu dobíjecích stanic a rozvodnou sít, která by vydržela tento nápor odběru elektřiny? Kde se vezmou bilionové částky na to, aby se tato utopie dala realizovat v České republice?

Vždyť je to celé nepromyšlené a nereálné – připravit ČR nebo samotnou EU na takový přechod. K tomu, abychom jen jako ČR mohli přejít na elektromobilitu, bychom potřebovali alespoň tři, možná čtyři jaderné elektrárny o čtyřech blocích. Potřebujeme rozkopat tisíce kilometrů silnic a chodníků v obcích k vybudování odběrných míst pro dobíjení elektromobilů a zároveň zajistit dostatečné množství elektřiny pro domácnosti, firmy, chod samotných obcí, jako je například veřejné osvětlení, atd.

Co si vůbec myslíte o tolik skloňovaném Green Dealu? Je to skutečně nutnost s ohledem na oteplování planety a životní prostředí, nebo jde jen o pouhý mýtus a výsledek »zelených lobby«?

Green Deal považuji za destrukční systém, rakovinu evropské ekonomiky a jeden velký byznys! Vezměte si jen například emisní povolenky, které chtějí zavést na rodinné a bytové domy. Vždyť zde dochází k vymývání mozků, jak spasíme svět, jak bude Evropská unie takzvaně zelená. Tvrzení, že pokud nezastavíme zvyšování oxidu uhličitého, tak na téhle planetě »vymřeme«, je nesmysl. Nepopírám, že oxid uhličitý by trochu mohl mít vliv na globální oteplování, ale rozhodně to není ten hlavní problém, kvůli kterému si tu máme zničit průmysl. Pokud tedy někteří chtějí zastavit ve velké míře zvyšování oxidu uhličitého, tak co se třeba zamyslet a přestat válčit, dělat jaderné testy atd.? Kolik například emisí vyprodukovaly války a jaderné testy od 50. let 20. století na této planetě? Zamyslel se vůbec někdo nad tím? Mám rád přírodu a rád chodím na túry nebo na kolo, ale to neznamená, že místo osetých polí a luk, které nás tu mají živit, budu kličkovat na kole mezi větrnými elektrárnami nebo jezdit vedle pozemků s fotovoltaikou!

Zatím nejčistší stabilní elektrickou energii na této planetě máme právě z jádra, a to je nevyvratitelná realita, nic jiného, stabilního, prostě není! Položím vám otázku. Dokážete si představit velikost zastavěné plochy, myslím pole a louky, fotovoltaickými panely a větrnými elektrárnami oproti ploše, na které stojí třeba Temelín tak, aby se vyrovnala výroba elektrické energie? Přišli bychom o hodně pozemků pro pěstování plodin, nemyslíte? V mnoha bodech jde Green Deal sám proti sobě. Jsem zastánce zrušení celého Green Dealu, a tím i zároveň k ukončení ožebračování občanů jak v České republice, tak i v celé Evropské unii.

Co bude hlavní programovou prioritou levicové koalice ve vašem kraji?

Jsem přesvědčen, že v případě úspěchu ve volbách bude naše koalice prosazovat co nejvíce bodů programu, jako je například nový model podpory bytové výstavby, na který půjde ročně 300 milionů Kč. Chceme rovněž opětovně zajistit veřejnou dopravu pro žáky, studenty a seniory zdarma. Za důležitou považujeme i dostupnost zdravotnických zařízení od nemocnic po ordinace, ať již praktické a dětské, zubní ordinace či pohotovosti. Zajistit dostatečné množství škol, školek, domovů pro seniory.

Zásadní »NE« říká koalice probíhajícímu rušení středních škol. »NE« říká i připravovaným emisním povolenkám pro bytové a rodinné domy! Chceme kvalitní rekonstrukce silnic a rychlé výstavby při budování nových úseků komunikací při dodržení ceny, za kterou subjekt vyhrál zakázku!

Patříte mezi aktivní zálohy ozbrojených sil ČR. Co vůbec soudíte o konfliktu na Ukrajině? Je Rusko jasný agresor?

Ano, máte pravdu, jsem členem aktivních záloh. Musím podotknout, že můj názor na konflikt Ukrajina versus Rusko nesouvisí s tím, že jsem členem aktivních záloh, a proč jsem do nich před pěti lety vstupoval. Můj osobní názor na konflikt je, že se tomu všemu dalo předejít, neboť zde selhali všichni diplomaté a celá EU i OSN.

A odpověď na poslední otázku týkající se agresora? Kdo vlastně určuje, kdo je na této planetě agresor a kdo třeba terorista? Nejsem proruský, nejsem proukrajinský, ale ani ne proamerický. Neměl by ten, kdo dal příkaz k bombardování bývalé Jugoslávie bez mandátu OSN, být označen také teroristou a agresorem? Nebo ten, kdo rozpoutával války na Blízkém východě a dal k tomu příkaz? Nebo ten, kdo zničil Nord Stream 1 a 2? Mimochodem, zničení Nord Streamu 1 a 2 považuji za teroristický útok na ekonomiku Evropské unie a občané EU by měli mít právo vidět oficiální vyšetřovací spis, kdo je podle vyšetřování za zničení zodpovědný.

Jak tento konflikt vyřešit? Dodáváním zbraní napadené zemi? Či snahou o příměří a následně aktivní mír?

Jedinou možností a reálnou šancí, jak ukončit válku na Ukrajině, je přivést obě strany – Rusko a Ukrajinu – k jednacímu stolu a začít jednat o příměří, dojít k nějakému kompromisu, jak zastavit zabíjení lidí na obou stranách a nastolit tak mír. Realita je taková, že se bude muset například Ukrajina smířit s tím, že Krym bude patřit Rusku, a na okupovaných územích se bude muset udělat referendum, ať si lidé z daných oblastí rozhodnou sami, ke komu se chtějí připojit. Stejně tak se bude muset Rusko smířit s tím, že Ukrajina časem nejspíš vstoupí do EU. Myslím, že by bylo diplomaticky rozumné, aby měly obě země nějaké záruky. Ukrajina tu, že Rusko znovu nevpadne na její území, a Rusko tu, že se Ukrajina nestane členem NATO a že na jejím území nebudou základny Severoatlantické aliance.

Jsem proti nikam nevedoucímu dodávání zbraní, konflikt to neřeší, nevede k míru a ten konflikt se navíc za poslední minimálně rok ani nikam neposouvá. Opravdu chci apelovat na to, co je v tuto chvíli nejdůležitější, a to vyslechnout obě strany s jejich požadavky a na neutrální půdě vézt se zástupci obou zemí dialog vedoucí ke kompromisu, jak ukončit válku a nastolit mír.

Je podle vás dobře, že jsme členy NATO, které pro nás představuje záruku bezpečí? Nebo jde naopak o agresivní pakt, jak o tom hovoří například vaši koaliční partneři z KSČM a ČSSD?

Pokud se podívám do historie, co některé státy v čele USA rozpoutaly za války, tak se obávám, že hlavní úkol a význam NATO není v současné době reálný jako obranná aliance. Vezměte si například jenom vpád do Jugoslávie bez mandátu OSN, jak už jsem o něm hovořil. V současné době by se dalo uvažovat o Severoatlantické alianci jako o bezpečnostním riziku pro Českou republiku, a to v tom smyslu, že se obávám, abychom náhodou nebyli vtlačeni někdy v budoucnu do nějaké války kvůli nějakému státu z řad NATO.

Proč jste vlastně vstoupil do řad ČSNS? Čím je vám tato strana blízká?

Do ČSNS jsem vstoupil při slučování stran Národní socialisté a ČSNS, neboť mám stejné názory na politiku. Program strany mi je blízký, stejně jako její historie, kdy se strana snažila být pro lidi a nikoli prioritně pro zahraniční. Mimochodem, členem strany byl i druhý československý prezident Edvard Beneš, kterého si vážím za politické, diplomatické schopnosti a jsem mu nesmírně vděčný za jeho dekrety! Považuji za důležité, aby se tato země opět vrátila občanům České republiky a nepatřila z větší části pod nadvládu zahraničních subjektů, od neziskovek až po jednotlivé korporace. Naše země nesmí být ovládána tak, že budeme slepě přikyvovat na vše, co nám řekne Brusel či USA.

Z řad národních socialistů pocházela i řada osobností, které byly v 50. letech popraveny, v čele s Miladou Horákovou. Není vám v této souvislosti trochu proti srsti kandidovat v koalici s komunisty?

Máte pravdu v tom, že bylo popraveno v 50. letech 20. století několik osobností strany včetně Milady Horákové. Nicméně je důležité podotknout, že tehdejší KSČ byla ovládána ze Sovětského svazu, z Moskvy! Dnešní KSČM považuji za plnohodnotnou levicovou stranu, která není ovládána ze zahraničí, a hlavně se v mnohých programových bodech shodujeme. Jsem přesvědčen o naší koalici, že je opravdu silným konkurentem současných parlamentních stran a hlavně vládnoucí pětikoalici, která si toho je moc dobře vědoma! Vždyť jsme dopadli v eurovolbách jako čtvrtý nejsilnější politický subjekt a já jsem za to vděčný hlavně Kateřině Konečné.

Nevidím jediného důvodu, proč bychom nemohli spolupracovat s KSČM a jinými levicovými subjekty, kterým jde na prvním místě o naši zem a její občany. Naopak, za mě osobně se mi ve Středočeském kraji spolupracuje výborně se zástupci jak KSČM, tak ČSSD, jakožto s koaličními partnery.

Jak byste zhodnotil vládu pětikoalice? Co nejvíce kritizujete, a dá se naopak najít něco pozitivního?

Tak jako na vládní úrovni, tak ani na krajské úrovni neřeší pětikoalice ty nejdůležitější problémy. Máme tu nedostatečnou dopravní obslužnost z některých obcí, nedostatečnou kapacitu pro pacienty krajských nemocnic, nedostatek mateřských školek, kde kraj může pomoci obcím formou dotací v případě rozšíření o větší kapacitu míst v obecních mateřských školkách. Do toho připočtěme nekvalitní řešení oprav komunikací a zdlouhavé výstavby nových silničních úseků.

Pokud budu zvolen do Zastupitelstva Středočeského kraje, tak tam, kde to jen bude možné, se provedou kontroly a audity o hospodaření. Stejně jako kontrola a dohled nad krajskými zakázkami, které budou nějak podezřelé a již už rozběhnuté. Budu trvat na kvalitní, poctivé a rychlé práci, co se týká výstavby komunikací a rekonstrukcí, taktéž zároveň na dodržení cenové nabídky. V případě, že mě budou zástupci obcí kontaktovat s informacemi o nedostatcích nebo návrzích optimálních řešení, a to nejenom v dopravě, tak se mohou spolehnout, že si je vždy vyslechnu a pokusím se jejich požadavek řešit na krajské úrovni, pokud to bude jen možné.

Je nějaká politická osobnost, kterou obdivujete, a představuje pro vás vzor?

Ano, je. Mým vzorem byl, je a bude, vždy T. G. Masaryk a také zmiňovaný Edvard Beneš. Jsou to pro mě osoby, které vždy pracovaly poctivě pro svoji vlast a její občany. I když se najdou určitě věci, které bychom jim mohli vytknout a udělat dnes jinak, přesto se k lidem chovali s úctou a dělali to nejlepší, co v dané době a situaci mohli udělat. Nezapomínejme na rčení »nikdo není dokonalý«.

Petr Kojzar

převzato z iportal24.cz

KONTAKTUJTE NÁS

E-mail: info@csns.cz

Kontakt
Nahoru