Lichváři - úžeráři

Když si otevřete hospodu, nakoupíte vybavení a zásoby a nebudou vám do ní chodit lidé, tak zkrachujete. špatně jste investoval své peníze a tak to odnesete - riziko podnikání se tomu říká. Toto riziko podstupujete ve všech oborech. Existuje jediná výjimka - půjčování peněz.

Pokud si založíte firmu na půjčování peněz, můžete si být jisti, že vaše "investice" bude ochráněna. Můžete začít půjčovat nezaměstnaným, matkám samoživitelkám, sociálně slabým a dokonce i důchodcům. Můžete svým dlužníkům nastavit splátku tak, že vám bude jasné, že to ani z nízkého platu, ani z podpory, ba ani z důchodu neutáhnou. Pokud podepíší smlouvu a peníze si od vás převezmou - máte jistotu - vyděláte. Riziko nepodstupujete, protože české zákony jsou na straně těch, kdo kradou.

To co bude vaše "podnikání" chránit, je zákon o exekucích spolu s tím, že u nás není definována lichva. Půjčování peněz je bez rizika. Není to nádhera? Všichni si musí lámat hlavu, jak neprodělat a ten, kdo půjčuje soukromě peníze nikoliv?

Nebudu tady dlouhosáhle popisovat jak lichváři pracují. Všichni to víme. Nejprve si najdou chudáka, kterému půjčí malou sumu na krátkou dobu a na vysoký úrok s nevýhodnou smlouvou. Ta často obsahuje přemrštěné pokuty za nedodržení "čehokoliv". Počítá se s tím, že dlužník něco nedodrží a bude "pokutován". Dále tento byznys často kalkuluje s tím, že dlužník něco vlastní (i když se půjčuje bez ručení), třeba byt nebo dům. Člověka pak záměrně dostanou do takové situace, že je na něj poslán exekutor - lichvářův kámoš, který všechno člověku zabaví. Pokud by však takový dlužník neměl nemovitost, tomuto "podnikání" také nic nebrání - zabavují se důchody, sociální dávky a státní příspěvky.

Co je nutné udělat, aby se věc změnila? Je nutné zavést zákon o lichvě, který by nastavil, že úrok nad 20% p. a. je lichvou a který by stanovil obecně závazné podmínky a regulaci nebankovních půjček. Tento zákon také musí obsahovat zmínku o tom, že soukromé půjčování peněz není bez rizika a pokud někdo půjčí člověku, o kterém bylo dopředu známo, že nebude nebo nemůže splácet, takto půjčené peníze nebudou "chráněny" zákonem o exekucích a kryty sociálními dávkami. Stát musí tuto oblast regulovat, protože jak jsme se za posledních 24 let mnohokrát přesvědčili, ruka trhu je v některých případech sobecká, asociální a rozvrací společnost a užírá nám budoucnost. úžerářům stop!


23. října 2013

Michal Klusáček
předseda ČSNS

Článek vyšel na blogu idnes.cz:
http://michalklusacek.blog.idnes.cz/c/371621/Lichvari-uzerari.html

KONTAKTUJTE NÁS

E-mail: info@csns.cz

Kontakt
Nahoru