Stále stejné medové řeči o naší úspěšné cestě od komunistické totality k vyspělé evropské demokracii. Výstřely v Handlové zcela zbouraly tento mýtus, dokonce svědčí spíše o opaku. Jak víme, demokracie to je diskuse. Kdosi slavný kdysi řekl : „Kdo nezná historii, musí všemu věřit “. V Handlové atentátník místo podání ruky, či výměny názoru, stiskl spoušť. Cílem atentátu nebyl jen premiér Slovenska, cílem byla suverénní politika slovenské vlády. Robert Fico překážel, když nešlo jej porazit ve volbách, nastoupil atentátník… Robert Fico již týden statečně bojuje o svůj život, bojuje i o osud demokracie na Slovensku. Bojuje dokonce i o osud české demokracie, je totiž zřejmé, že atentátník zasáhl i ji.
Slovensko se tak dostalo do světové pozornosti, to co bývalo pravidlem někde v daleké „Tramtárii“, se zabydlelo u „nás“. Atentátník Juraj Cintula, jakýsi spisovatel, básník, vraždou chtěl změnit výsledky voleb. Jak se vyjádřil, na svůj čin je dokonce hrdý… Jeho cílem bylo vyvolat strach v každém z nás. Je možné, že se mu to i podařilo. Rozhodně to není ojedinělý, či šílený střelec. Atentátník střílel dokonce z legálně držené střelné zbraně. U mnohých se stal hrdinou. Již dnes je asi tím nejznámějším slovenským básníkem. I ta soudní vazba se stane spíše fešáckým kriminálem za pozornosti médií. Jeho příběh poslouží k dalšímu tažení proti slovenské vládě.
Mám také obavu, aby zítra se neobjevila snaha mu navléknout ruskou kamizolu a přiřadit ho tak k tzv. proruským skupinám. Zejména, až se zjistí, že dokonce umí rusky….
Svobodné volby se tak stávají spíše jen formalitou, vítěze povětšinou již dnes neurčují voliči, ale média. Politici hledají cesty, jak obejít voliče, jak je vyhnat od volební urny. Media přebírají větší roli, než je obvyklé v demokracii, na Slovensku sehrály svou negativní roli, místo podpory a respektu k výsledkům parlamentních a prezidentských voleb, rozdělily společnost. V této atmosféře se daří extrémním názorům, velice i často i s těmito tragickými dopady.
Přibližně za měsíc 28.června uplyne sto let od sarajevského atentátu. Obětí atentátu, který provedl student Gavrilo Princip, se stal následník rakouského trůnu František Ferdinand d´Este. Sarajevský atentát se stal záminkou pro Rakousko-Uhersko k útoku na Srbsko a tím následně i k rozpoutání první světové války. Atentát také posloužil rakouské policii k naplnění věznic, každý jen trochu podezřelý putoval na komisařství, či následně do kriminálu. Podezřelým se tehdy mohl stát vskutku každý, z Haškova slavného románu byl tím postiženým zcela apolitický hostinský od Kalicha Palivec, který dostal 10let kvůli obrazu císaře pána, na kterém se vyřádily ty neplechy mouchy. Však i další hrdina z Haškova románu hrdinný voják Josef Švejk se stal podezřelým pro svou až příliš podezřelou aktivitu ve prospěch císařské monarchie. Jak to všechno dopadlo, dnes po sto letech již víme. V každé i v té malé české vesničce stojí pomníky hrdinů, statistika uvádí 200 tisíc padlých, 210tisíc invalidů… Sirotky, či vdovy statistika neuvádí. První světová válka to byly celkově deseti miliony padlých, miliony zmrzačených… Je to pouhých 100let.
Modleme se dnes společně za život statečného Roberta Fica. Robert Fico bojuje i za naši suverenitu. Važme si jeho statečnosti. Přišel mezi nás, přišel nám podat ruku, místo toho bojuje o život….
Přemysl Votava