ČSNS nahradila text pietní desky za mrtvé Němce ve Špindlerově Mlýně

Špindlerův Mlýn, 8. května 2016 - Členové ČSNS si připomněli výročí konce 2. světové války tím, že nahradili text pietní desky za mrtvé Němce na Věřině cestě ve Špindlerově Mlýně. Původní text neuváděl do kontextu události spjaté s průběhem války, na což chtějí členové ČSNS tímto upozornit.

Členové ČSNS v ranních hodinách u příležitosti výročí konce 2. světové války přelepili text pietní desky, která se nachází v blízkosti lyžařského areálu ve Špindlerově Mlýně na Věřině cestě. Pietní deska připomíná úmrtí Němců, kteří byli v této oblasti údajně zavražděni převážně českými partyzány. Pietní deska dále informuje o neprošetřených a amnestovaných vraždách, zdůrazňuje, že skutečným proviněním obětí se nikdo nezabýval.

Původní text:
V těchto místech je pochováno pravděpodobně několik desítek německých obyvatel Špindlerova mlýna a příslušníků německých uniformovaných jednotek, kteří se zde na konci 2. světové války nacházeli. Jen několik týdnů po jejím konci byli převážně českými partyzány mučeni a bez soudu zastřeleni. Skutečným proviněním obětí se nikdo nezabýval.

Hroby nebyly nijak označeny a přesný počet je neznámý. Tyto vraždy nikdy nebyly a nebudou prošetřeny, neboť spadají do období amnestovaného zákonem z 8. 5. 1946.

Text je doplněn rovněž německým překladem pro početnou skupinu německých turistů.

Předseda strany ČSNS Michal Klusáček komentuje situaci slovy: "V úctě k tomu, co se stalo za 2. světové války, je nedůstojné budovat takto jednostranná pietní místa. Neumím si představit, že se děti dozvídají o historii takovým způsobem. Dějiny nezačaly 9. 5. 1945. Pokud chce někdo připomenout, že se těsně po skončení hrůzostrašné světové války událo bezpráví na nacistických vojácích, které zavádějícím výrazem nazývá "německé uniformované jednotky", měl by podle nás uvést i to, co se stalo během války, kterou Němci rozpoutali. Proto jsme se rozhodli uvést text na pravou míru." Od nedělního rána si mohou kolemjdoucí přečíst následující věty:

V těchto místech je pravděpodobně pochováno několik obyvatel Špindlerova Mlýna hlásících se k Třetí říši a příslušníků německé nacistické armády, která vraždila lidi a vypalovala obce podle rasového a národnostního klíče. V úctě k milionům mrtvých, které byly zavražděny v koncentračních táborech, je hanebné zmiňovat zdejší mrtvé bez vysvětlení toho, co Němci za 2. světové války činili.

Zdejší hroby nebyly nijak označeny a přesný počet těl je neznámý. Miliony vražd a zločinů z období druhé světové války i krátce po ní nebyly a nebudou nikdy prošetřeny. Historie nezačala 9. 5. 1945.

Z projevu Dr. Edvarda Beneše z prosince 1945:
"Přijde brzy chvíle, kdy tito viníci se budou před sebou samými a před světem očišťovat z toho, co v těchto letech napáchali. A budou tomu sami věřit, až tyto nové lži budou přednášet."

Podle nepřímých svědectví z řad příbuzných popravených v hrobech na Věřině cestě leží 23 Němců, uvádí Správa KRNAP spolu s vyjádřením: "Ve slušné demokratické společnosti má každý, i kdyby byl největším zločincem, právo na spravedlivý soudní proces. Ten byl zde popraveným mužům odepřen." Podle předsedy ČSNS Michala Klusáčka je ve slušné demokratické společnosti především nutné nevytrhávat věci z kontextu, což místo na Věřině cestě činí.

Instalaci pomníku iniciovalo několik obyvatel regionu Vrchlabska a spolu s nimi se na ní podílela Správa KRNAP a německé krajanské sdružení Heimatkreis Hohenelbe - Riesengebirge z bavorského Marktoberdorfu. Pomník navrhla Kateřina Nováková - Kašparová z Hořic v Podkrkonoší a vytvořil jej Roland Hantl z Mladých Buků.

ČSNS touto akcí navazuje na své předchozí aktivity, kterými usilovala o uvádění historických událostí v širších souvislostech. Nejznámějším případem, o kterém informovala česká média, je úprava pietního místa na louce Budínka v Dobroníně u Polné v roce 2011. ČSNS umístila před zde stojící železný kříž 64 dřevěných křížů k uctění památky 64 zavražděných obyvatel Velkého Meziříčí. Aby dále otevřela diskuzi ohledně této palčivé oblasti pietního místa, přetřela železný kříž narůžovo.

-------

Jako článek vyšlo také na Parlamentních listech, idnes.cz a impuls.cz.

KONTAKTUJTE NÁS

E-mail: info@csns.cz

Kontakt
Nahoru