Připomenutí 28. října u Dobronína

Dnešního dne si členové ČSNS připomněli vznik našeho státu a učinili tak v Praze u pomníku Dr. Edvarda Beneše a členové místní organizace Praha 1 tak také učinili na louce Budínka u Dobronína, kde se od letošního roku nachází kříž připomínající zabité členy NSDAP a SS.

Pominuli jsme, že tento památník byl postaven na louce bez stavebního povolení a bez základů, které by zajišťovaly jeho dostatečnou stabilitu a všimli jsme si, že kompozičně stojí velmi osamocen, jakoby vytržen z kontextu dějin, bez vysvětlení, pro koho zde stojí, bez popisu, co má připomínat. Zemřelé? Zabité? Padlé? Náhodný kolemjdoucí mohl být zmaten. Proto jsme si dali za úkol vše napravit a zasadit celou věc do náležitých souvislostí.

Na louce před křížem mrtvých nacistů jsme umístili 64 křížů připomínajících 58 + 6 obětí masakru ve Velkém Meziříčí ze dne 6. května 1945 a také jména některých obcí, které u nás byly za druhé světové války vypáleny a jejichž obyvatelé byli zčásti nebo zcela povražděni a umučeni. Připomněli jsme si  Jana Opletala a Václava Sedláčka, který byl zastřelen 28. října 1939 na protifašistické demonstraci. Tím jsme alegoricky vyjádřili, jakou posloupnost dějiny měly. V blízkosti křížů jsme umístili ceduli s popisem. Aby vše získalo na důrazu, natřeli jsme kříž nacistů narůžovo.

Akcí jsme chtěli vyjádřit politování nad tím, že se u nás smějí stavět pomníky nacistům, a že se překrucují dějiny. Konkrétně v tomto případě je namístě uvést, že dotyční mrtví byli členové NSDAP a že pocházeli z nedaleké vesnice Kamenná, která se jako jediná v celé Třetí říši pyšnila přízviskem „vzorová vesnice SS".

Na místě byla připomenuta slova Dr. Edvarda Beneše z prosince roku 1945: „Přijde brzy chvíle, kdy tito viníci se budou před sebou samými a před světem očišťovat z toho, co v těchto letech napáchali. A budou tomu sami věřit, až tyto nové lži budou přednášet. Říkal jsem vám při jiných příležitostech, že máte všecko zaznamenat a povědět to, co jste zažili ve svých vězeních a koncentračních táborech. Ne snad jen proto, abyste nám všem řekli o svém trápení, ale proto, abyste se znovu mohli bránit, až oni začnou s touto svou „očisťovací" kampaní. Že začnou, o tom buďte přesvědčeni. A konečně přijdou opět, aby od očišťování přešli k útoku. Bude to nová reakce, která opět spojí útok na pokrok sociální s útokem na naši svobodu národní i lidskost."

Ing. Michal Klusáček
1. místopředseda ČSNS

 

Příloha: Tisková zpráva


KONTAKTUJTE NÁS

E-mail: info@csns.cz

Kontakt
Nahoru