Svět podle liberálů: Boj proti drogám je prý stupidita!

Časopis Reflex se dlouhodobě „pyšní“ svým liberálním zaměřením, přičemž do role „třídních nepřátel“ pravidelně staví Babiše a Zemana. Jak jsme se mohli dočíst v jednom z nedávných čísel, liberální světonázor, který je třeba do roztrhání těla bránit proti údajnému nástupu autokracie a tvrdé ruky, zahrnuje taky volné užívání drog. A běda tomu, kdo by se pokusil komukoli do této kratochvíle mluvit. Alespoň podle redaktora Kryštofa Pavelky, autora článku „Na mejdanu“ z letošního 18. čísla Reflexu.

Pavelkova obhajoba „smažení“ a „sjetých“ lidí opravdu stojí za pozornost. Zmíněný autor se jal obhajovat takzvané „technaře“ a jejich vztah k drogám. Ale nejen je. Zcela nepokrytě obhajuje užívání drog obecně jako neškodnou činnost: „Na technoparties se nepochybně drogy užívají. Jenže právě tak a se stejným gustem se fetuje na každé vesnické diskotéce, velkém hudebním festivalu, a jak ukázalo několik testů z posledních let, ostošest se smaží i na záchodech evropských parlamentů. Není na tom nakonec nic skandálního. Lidé fetují, fetovali odjakživa a fetovat budou. Takzvaný boj proti drogám je jeden z nejstupidnějších reliktů minulosti. Protidrogová represe stála stovky miliard s nulovým výsledkem,“ tvrdí Pavelka. Technaři jako uživatelé drog se podle něj stali obětí médií. Ne však, že by byli „čistí“. Oni fetují. Ale fetují i jiní, takže je to vlastně úplně v pořádku. „Obraz technařů jako agresivní sjeté pakáže je nejen v českých podmínkách bohužel hlavně dílem médií. Skutečnost je přitom taková, že na parties to v podstatě není o moc jiné než o víkendovém večeru v některém z trendy barů v pražském centru. Jen s tím rozdílem, že tu najdete méně celebrit, bohatých podnikatelů a nikdo tu nemachruje s platinovou kreditkou,“ má jasno Pavelka.

Autor článku i celý Reflex mají pochopitelně právo na svůj názor. Ale označit letitý boj proti drogám šmahem za „stupidní relikt“ je přeci jen kuriozní. A je dobře, aby se o tomto názoru „bojovníků za záchranu liberální demokracie“ dozvědělo co nejvíce lidí. Proč vlastně dětem ve školách léta vykládáme o nebezpečí drog a varujeme před nimi? Vždyť o nic nejde, ať si dělají, co chtějí. Příště se zamyslíme třeba nad tím, jestli do té školy vůbec musejí chodit. Není to zbytečné?

Ondřej Dvořák

KONTAKTUJTE NÁS

E-mail: info@csns.cz

Adresa: Kotorská 1572/18, 140 00 Praha 4

Kontakt
Nahoru