Neberme peníze lidem, ale státu a politickým stranám

Vláda rozpočtové odpovědnosti se hlasitě zavázala k šetření. Bohužel víc šetří na lidech, ale tu zapomíná na sebe. Domnívá se, že když sáhne na platy zaměstnanců a zkrátí jim platy o deset procent, ušetří několik miliard. Ale zapomíná, že snížením platů sníží i daň ze mzdy, sociální a zdravotní odvody. Tyto peníze budou chybět v systému a stát bude muset tento výpadek dorovnat. Snížením mzdy se sníží lidem koupěschopnost, která se projeví v nižších nákupech, což tvrdě dopadne na malé soukromníky, závislých na koupěschopnosti obyvatelstva a sníží jim zisky. Sníží se tím výběr DPH, jehož následky opět pocítí státní pokladna.

Člověk půl roku pracuje pouze na to, aby státu zaplatil daně. Tušíme vůbec na co všechny ty miliardy, které zaplatíme na daních, vlastně jdou? Je pozoruhodné, že vláda rozpočtové odpovědnosti nehovoří o zrušení zbytečných výdajů např. u státních příspěvků politickým stranám, které jenom letos - ve volebním roce, přesáhnou jednu miliardu korun, či o zrušení zbytečného senátu, který nás každoročně stojí přes půl miliardy korunu, natož aby uvažovali o snížení počtu poslanců, kteří nám vyspávají v parlamentu a jejich chybná rozhodnutí nás stojí miliardy. Vyšuměla i snaha zveřejňovat všechny kapitoly rozpočtu na internetu, protože by občané zjistili kolik zbytečných institucí a organizací zbytečně platíme ze svých daní a jak hospodárně s nimi nakládají. Jako příklad může posloužit enormní nárůst zaměstnanců a jejich platů v některých státních institucí. Nehorázná nehospodárnost, která se projevuje v zalitím jediné květiny za neuvěřitelných 460 korun. [1]

Mrháním peněz u většiny státních zákázek. Není nutné uvádět nesmyslně předražené dálnice. Stáčí se podívat na novou stavbu pro Národní filmový archiv, který doposud sídlí v nevyhovujících prostorách u žižkovského nákladového nádraží a svůj archivní sklad má v Davli, odkud se musí všechny potřebné filmové materiály vozit. Je nutné říci, že NFA odvádí kvalitní práci a proto jsem rád že za 280 milionů korun bude mít v Nových Butovicích novou budovu, ale co absolutně nechápu, že archiv nebude v podzemí nové budovy, ale zůstane v Davli, odkud bude každý den někdo jezdit s filmovým materiál do Nových Butovic.

K tomu přidejme různé výzkumné ústavy, jejíž činnost je často mlhavá a nebo se dozvíte že úHUL jenž se zabývá inventarizací lesů a jeho úkolem je sestavovat „Zprávu o stavu lesa", čímž dle mě dělá práci, kterou by měl dělat státní podnik Lesy ČR. Pak zde máme Státní vinařský fond, k jehož cílům patří za státní peníze dělat reklamu českému vínu. Ale neměli by si reklamu platit vinaři ze svého?

Jak je to hospodárné, může každý z nás posoudit. A kolik dalších kuriozit může skrývat státní rozpočet?! Zde je, vládo rozpočtové odpovědnosti zakopaný pes. Zde začněte šetřit, a až vymete tento Augiášův chlív, a stát bude na pokraji bankrotu, teprve poté začněte šetřit na lidech. Pokud to činíte bez toho, abyste vy a vaše strany přestaly chrochtat u koryta státního rozpočtu, tak nezbývá než aby si to voliči zapamatovali a svými hlasy Vás od toho koryta vyhnali.

27. září 2010

Jaroslav Rovný, starosta Hroznětína a kandidát na senátora

[1] http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/z-vlady/zaliti-jedne-kvetiny-stalo-460-kc-mesicne/

KONTAKTUJTE NÁS

E-mail: info@csns.cz

Kontakt
Nahoru